Grupa ratowników, których szlak edukacyjny prowadzi przez Powiatowy Zespół Szkół nr 1, popularnie nazywany „Ekonomikiem”, w Kościerzynie, ma zaszczyt reprezentować Pomorze podczas krajowych zawodów w Pierwszej Pomocy. Wystąpią oni na tym prestiżowym wydarzeniu, które odbędzie się w Lublinie. Biorąc pod uwagę ich dotychczasowe sukcesy, są czołowymi reprezentantami swojego regionu, ale czekają na nich jeszcze liczne próby.

Od ponad trzech dekad uczniowie „Ekonomika” poszerzają swoją wiedzę i umiejętności dotyczące pierwszej pomocy, aby móc sprawnie reagować w sytuacjach zagrożenia życia. Właśnie te umiejętności są niezbędne, gdy przychodzi moment prawdziwego testu. Poza zajęciami szkolnymi, uczniowie poświęcają swój czas na zdobywanie praktycznych umiejętności pod doświadczonym okiem swoich opiekunów. Ta grupa prężnie działa początkowo jako część programu przysposobienia obronnego, gdzie kluczowym elementem staje się pierwsza pomoc. W miarę upływu lat, wielu uczniów aktywnie angażuje się w działalność zespołu ratowniczego.

Jarosława Łoncka, dyrektor PZS nr 1 w Kościerzynie i główny opiekun drużyny, mówi o tym z wielkim uznaniem. Wspomina ostatni jubileusz, na którym spotkało się wiele osób związanych z drużyną ratowniczą przez lata. Wielu z nich podzieliło się swoimi wspomnieniami oraz doświadczeniami. Dyrektor Łoncka podkreśla, że wśród absolwentów są osoby, które zawodowo zajmują się pomocą medyczną, a nawet całe rodziny zaangażowane w ten szlachetny cel. Każdy, kto był częścią tej grupy, na pewno pamięta te chwile z uśmiechem na twarzy.