Na terenie gminy Kościerzyna zdarzają się sytuacje, gdzie nieuczciwe podmioty i potencjalni oszuści udają pracowników lokalnego urzędu gminy. W ten sposób próbują zaoferować swoją pomoc w uzyskaniu wsparcia finansowego z programu ekologicznego o nazwie „Czyste powietrze”. Takie niepokojące informacje dotarły do samorządu miejskiego za pośrednictwem kilku sołtysów.

Głos w tej sprawie zabrał Grzegorz Świtała, pełniący obowiązki zastępcy wójta. Jego słowa dają jasny komunikat – żadna firma nie została upoważniona przez gminę do współpracy w ramach wspomnianego programu, a także żadne osoby pracujące dla urzędu nie są wysyłane na teren celem udzielania pomocy. Zaznacza również, że urząd prowadzi punkt obsługi wniosków o dofinansowanie z programu „Czyste powietrze”, jednak zaproszenia na spotkania wiejskie są skierowane do wszystkich mieszkańców i zachęcają do korzystania z pomocy bezpośrednio w urzędzie. Punkt ten znajduje się na Wydziale Ochrony Środowiska, gdzie pracownik urzędu będzie w stanie kompletnie pomóc we wypełnieniu i wysłaniu wniosku, ale wymaga to osobistej obecności zainteresowanego. Dodatkowo, oszuści próbują sprzedać różne urządzenia, takie jak piece czy pompy ciepła.

Ważnym przekazem jest także apel o zachowanie ostrożności przy podawaniu swoich danych osobowych, a szczególnie numerów PESEL, nieznajomym osobom. Każde podejrzenie próby wyłudzenia informacji tego typu powinno być natychmiast zgłoszone na policję.