W gminie Kościerzyna na Pomorzu oszuści nie dają za wygraną, starając się wyłudzić od mieszkańców pieniądze różnymi metodami. Mimo to, nikt nie padł ofiarą ich działań – dzięki spostrzegawczości i reakcji lokalnej społeczności.

Przestępcy wykorzystują rozmaite taktyki, mające na celu wprowadzenie w błąd mieszkańców gminy i wyłudzenie od nich środków finansowych poprzez nadużycie ich zaufania lub wykorzystanie chwilowej nieuwagi. W przeszłości używali już różnych podstępów, udając na przykład wnuczka potrzebującego pomocy, policjanta, inkasenta z firmy energetycznej czy nawet pracownika wodociągów. Najnowsza metoda to podszywanie się pod urzędników gminy i wykorzystywanie do tego rządowego programu „Czyste Powietrze”.

Mieszkańcy okazali jednak wielką czujność i nie dali się nabrać na ten trick. Zamiast tego, zgłosili próbę oszustwa do odpowiednich instytucji.

Z naszych informacji wynika, że to mieszkańcy Nowego Klincza w pierwszej kolejności poinformowali urzędników z Urzędu Gminy Kościerzyna o sytuacji. W ostatnim czasie, domostwa w tej okolicy odwiedzały osoby podające się za pracowników urzędu.