Wszyscy kandydaci, którzy walczą o pozycję wójtów różnych gmin powiatu kościerskiego oraz o tytuł burmistrza, są już znani. W trzech samorządach tego regionu aktualni przywódcy nie będą mieli rywali. Jednakże, dwaj obecni wójtowie zdecydowali się nie ubiegać o kolejną kadencję.

Burmistrzem Kościerzyny będzie najprawdopodobniej jedna z trzech osób. Michał Majewski, obecnie urzędujący burmistrz reprezentujący KWW Moje Miasto, stawi czoło Mateuszowi Hołdysiowi z KWW Koalicja dla Kościerzyny oraz Dawidowi Jereczkowi z KWW Forum Dialogu Kościerzyna. To nie jest niespodzianka, ponieważ te informacje krążyły już od jakiegoś czasu.

Podobnie jak w Kościerzynie, trzech kandydatów zamierza zdobyć stanowisko wójta gminy Karsin. W wyborach wystartuje obecny władca Roman Brunke, reprezentujący KWW Jedność i Przyszłość Gminy. Do walki o stanowisko dołączają także Wojciech Laska z KWW Zmiany dla Przyszłości i Piotr Pryba z KWW Mała Ojczyzna.

Gmina Liniewo również ma trzech aspirantów do stanowiska wójta. Wśród nich jest obecny przywódca Mirosław Warczak z KWW Razem dla Gminy Liniewo. Jego rywalami będą Ireneusz Gruchała z KWW Gminy Liniewo Wspólne Dobro oraz Jacek Sosnowski, reprezentujący KWW Gmina To Mieszkańcy.

W gminie Stara Kiszewa mieszkańcy mogą wybierać spośród trzech kandydatów. Należy zauważyć, że obecny władca Marian Pick nie planuje ubiegać się o kolejną kadencję. Jego następcą może zostać Michał Bieliński z KWW Michała Bielińskiego, Andrzej Hinc z KWW Andrzeja Hinca lub Andrzej Hnatiuk z KWW-A. Hnatiuka.

Sytuacja w gminie Dziemiany jest nieco inna. Obecny wójt Leszek Pobłocki zdecydował, że nie będzie ubiegał się o reelekcję. Dwaj kandydaci – Piotr Laska z KWW Razem dla Gminy Dziemiany oraz Krzysztof Rolbiecki z KWW Nasza Mała Ojczyzna – mają szansę na zdobycie tego stanowiska.