Przejazd autobusem do Kościerzyny może być dla wielu mieszkańców, zwłaszcza uczniów, wyzwaniem. Z uwagi na nieodpowiednie godziny kursów, wiele osób ma trudności z dojazdem do miasta i powrotem do domu. Na szczęście, perspektywy na poprawę sytuacji są coraz bardziej realne. Powiat kościerski zdobył niemal 11 milionów złotych na organizację kursów autobusowych w regionie, co ma przede wszystkim ułatwić dojazdy do szkoły średniej dla młodzieży.

Statystyki pokazują, że w naszym regionie prawie każda rodzina posiada samochód. Współczesność sprawia, że jest to nie tylko narzędzie pracy, ale także środek transportu wykorzystywany do załatwiania spraw urzędowych czy dojazdów do placówek medycznych. Jednak zmiany, które nastąpiły w ostatnich latach, doprowadziły do znacznego ograniczenia liczby kursów autobusowych w regionie.

Trudności z komunikacją autobusową odczuwają zwłaszcza mieszkańcy mniejszych miejscowości, znajdujących się poza głównymi arteriami komunikacyjnymi łączącymi region z Trójmiastem, Chojnicami czy Bytowem. Wiele osób codziennie doświadcza tych utrudnień, które jednak mają szansę się skończyć, dzięki pozyskanym funduszom na rozbudowę komunikacji autobusowej.