24 września 2023 roku, mała miejscowość Kościerzyna będzie gospodarzem wyjątkowego wydarzenia. Na ich ulicach odbędzie się ceremonia wręczenia sztandarów dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej oraz dla Ochotniczej Straży Pożarnej działającej w tym mieście.

Rozpoczęcie uroczystości zaplanowano na godzinę 12.30. Będzie to msza święta odprawiana w kościele pod wezwaniem Świętej Trójcy, znajdującym się w Kościerzynie. Następnie, o godzinie 14 na rynku miasta, przewidziany jest uroczysty apel. To właśnie tam dojdzie do symbolicznego przekazania sztandarów dla obu jednostek straży pożarnej. W trakcie tego punktu programu, zaplanowano także wręczenie odznaczeń państwowych, resortowych i korporacyjnych. Dodatkowo, KP PSP i OSP w Kościerzynie otrzymają nowe samochody.

O godzinie 15.15 rozpocznie się defilada. Wezmą w niej udział Kompania Honorowa Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku, Kompania Reprezentacyjna Marynarki Wojennej oraz 7 Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej. Nie zabraknie również Orkiestry Reprezentacyjnej Morskiego Oddziału Straży Granicznej oraz pojazdów pożarniczych z wszystkich gmin powiatu kościerskiego.

Na koniec, o godzinie 16 na placu im. Jana Pawła II w Kościerzynie, odbędzie się Festyn Strażacki oraz Kaszubskie Bajania – spotkanie pełne atrakcji dla mieszkańców i gości miasta.