Sąd Rejonowy w Kościerzynie postanowił tymczasowo pozbawić wolności 35-letniego mężczyznę, który podejrzany jest o pragnienie zdetonowania bloku mieszkalnego na terenie Kościerzyna – Wierzysko. Ten incydent miał miejsce podczas piątkowego wieczora. Podejrzanemu przedstawiono już dwa zarzuty, a konsekwencją jego czynów może być dziesięcioletnie więzienie.

Aspirant sztabowy Piotr Kwidziński, rzecznik prasowy policji w Kościerzynie, przekazał informację, że w niedzielę Sąd Rejonowy podjął decyzję o trzymiesięcznym areszcie dla 35-letniego mężczyzny. Zarzucił mu sprowadzenie zagrożenia eksplozją dla wielu osób oraz nieustannego nękania.

Policja otrzymała zgłoszenie o ulatniającym się gazie w budynku wielorodzinnym po godzinie 19 w piątek. Na miejsce natychmiast skierowano straż pożarną i policję. Ewakuowano łącznie 45 mieszkańców. Informacje, które udało nam się zdobyć, sugerowały, że jeden z lokatorów – mężczyzna w średnim wieku – otworzył zawór gazowy z zamysłem wywołania eksplozji. Rozpoczęto negocjacje z podejrzanym i przeprowadzono odłączenie budynku od sieci elektrycznej.

Dzięki prowadzonym negocjacjom i późniejszemu wejściu antyterrorystów do mieszkania oraz unieszkodliwieniu agresora, możliwe było zakończenie sytuacji bez szkód. Mężczyzna został aresztowany przez policję, a po badaniach medycznych umieszczony w celach policyjnych.

Następnie strażacy dokonali sprawdzenia wszystkich pomieszczeń budynku, co umożliwiło mieszkańcom powrót do ich domów. Zaznaczmy, że burmistrz Kościerzyny przybył na miejsce zdarzenia i zapewnił autobus dla ewakuowanych mieszkańców, aby mogli oni czekać na zakończenie działań służb ratowniczych w cieple i bezpiecznym miejscu.