Jogging latem może być wyzwaniem ze względu na wysokie temperatury i intensywne promieniowanie słoneczne. Podpowiadamy, jak przygotować się do sportu w trakcie upałów.

Bezpieczny sport podczas upałów

Postaraj się biegać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, gdy temperatura jest niższa. Unikaj biegania w najgorętszych godzinach dnia. Wybierz lekkie i przewiewne ubrania, umożliwiające swobodną cyrkulację powietrza. Unikaj ciężkich, przylegających ubrań mogących ograniczać wentylację i powodować przegrzewanie organizmu. Należy także założyć kapelusz i okulary przeciwsłoneczne oraz nałożyć krem z filtrem na odkryte części ciała, aby chronić się przed słońcem.

Przed rozpoczęciem joggingu dobrze nawodnij organizm. Butelkę wody zabierz ze sobą i pij regularnie podczas biegu. W czasie upałów warto dostosować intensywność treningu. Możesz biec wolniej lub skrócić dystans. Słuchaj swojego ciała i zatrzymaj się, jeśli odczuwasz nadmierne zmęczenie. Postaraj się wybierać trasy, które oferują cień, na przykład w parkach i lasach. Unikaj biegania po betonowych powierzchniach, które mogą odbijać ciepło.

Co najważniejsze, bądź świadomy swojego ciała i zwracaj uwagę na oznaki przegrzania, takie jak zawroty głowy, nudności, osłabienie czy ból głowy. Jeśli odczuwasz te symptomy, zatrzymaj się, odpocznij w cieniu i jeśli to konieczne, skonsultuj się z lekarzem.