Odkąd w 1985 roku bracia Lumière zapoczątkowali erę kina, teatry zyskały poważną konkurencję. Tak jest do dzisiaj, chociaż ludzie zdają się doceniać zarówno urok kin, jak i teatrów. Swego czasu kina zachęcały zdecydowanie niższymi cenami, podczas gdy za wizytę w teatrze trzeba było sporo zapłacić. Obecnie różnice cenowe się zmniejszyły, a repertuar teatrów znacznie się poszerzył.

Ile kosztuje wyjście do kina, a ile do teatru?

W ostatnich latach kina znacznie podrożały, za premierowe pokazy można zapłacić nawet 35 zł za osobę, a w Warszawie te ceny są jeszcze wyższe. Przeciętnie bilet do kina kosztuje około 20 zł, ale przecież to nie koniec wydatków. Większość odwiedzających kino kupuje także popcorn i jakieś napoje — z własnymi przekąskami do kina wchodzić nie wolno. To sprawia, że ostateczny koszt wizyty w kinie wzrasta do około 50 zł za osobę. Warto natomiast zwrócić uwagę, że bilety do teatru można kupić już za 75 zł od osoby. Różnica w wydatkach nie jest więc zawrotna, natomiast obie te przyjemności są dość kosztowne.

Kino czy teatr? Zależy od repertuaru!

Od kilku lat producenci filmowi idą na ilość, a nie na jakość. Widać to szczególnie po filmach tworzonych specjalnie pod platformy streamingowe — wiele z nich to produkcje drugiej kategorii, bez sensownego scenariusza i bez mistrzowskiej gry aktorskiej. A przecież wielbiciele kina pragną czegoś więcej niż po powielanych schematów. Do kina wciąż warto chodzić, na przykład ze względu na atmosferę i popcorn, natomiast wybór dobrego filmu z pewnością zwiększy satysfakcję z wizyty w kinie. Jeśli zaś chodzi o teatr, on również czaruje atmosferą, chociaż jest ona inna niż w kinie. Warto jednak pamiętać, że wybór repertuaru także jest istotny.