Charakterystyczne amerykańskie śmigłowce Black Hawk znajdują się w wyposażeniu polskiej policji. Policja w naszym kraju ma do swojej dyspozycji 13 takich śmigłowców i jeden z nich pojawił się niedawno w Kościerzynie. Piloci śmigłowca mieli do wykonania niezwykle ważną misję, a mianowicie transport ludzkiego serca do transplantacji.

Przy transplantacji narządów liczy się każda minuta

Transplantacja narządów w wielu przypadkach jest jedyną szansą na ocalenie życia. Transplantacja jest niezwykle delikatną dziedziną medycyny, a każdy przeszczep narządów jest ogromnym wyzwaniem. Kwestią problematyczną jest bowiem nie tylko pozyskanie dawcy spełniającego określone kryteria, ale także samo wykonanie operacji przeszczepu. Największym wrogiem transplantacji jest czas. Od momentu pozyskania narządu, do jego całkowitego wszczepienia do organizmu biorcy, lekarze mają zaledwie kilka godzin. Przy transplantacji narządów liczy się każda minuta, a czasu bynajmniej nie można tracić na transport. Stąd w przewozie narządów do przeszczepu często biorą udział policyjne śmigłowce Black Hawk.

Black Hawk z misją w Kościerzynie

Do operacji przeszczepu serca doszło we Wrocławiu, jednak serce udało się pozyskać w Kościerzynie. Do transportu cennego narządu wykorzystano policyjny śmigłowiec Black Hawk, obsługiwany przez zespół wykwalifikowanych policjantów. Personel ze szpitala w Kościerzynie zrobił wszystko, by jak najszybciej dostarczyć sprawne serce do biorcy. Śmigłowiec szczęśliwie dotarł do Wrocławia w szybkim tempie, umożliwiając tamtejszym lekarzom uratowanie życia osoby, która w szansie na przeszczep ulokowała całą swoją nadzieję na życie.

Policyjne Black Hawks to śmigłowce wojskowe, które w Polsce pełnią sporo funkcji, między innymi w akcjach antyterrorystycznych. Jak widać, niezawodność tego sprzętu świetnie sprawdza się także w sytuacjach niezwiązanych z wojskowością.