Od stycznia tego roku weszły w życie nowe przepisy drogowe. Według nowych regulacji wszelkie wykroczenia drogowe będą kosztować kierowców znacznie więcej. Pierwsze skutki zmian doskonale widać w Kościerzynie, gdzie wysokimi mandatami ukarano lokalnych piratów drogowych. Mandaty w wysokości 2,500 zł zachęciły internautów do dyskusji.

Koniec z wariacką jazdą po miejskich ulicach?

Pierwsze mandaty w nowej wysokości wydano w Kościerzynie już 1 stycznia. Imponujące kary otrzymało 3 młodych kierowców, którzy przekroczyli prędkość i 50 km/h w terenie zabudowanym. Mężczyźni otrzymali od 2000 do 2500 zł mandatu, a także stracili prawo jazdy. Dotkliwe mandaty z pewnością zniechęcą ich do podobnych wykroczeń w przyszłości. Istnieje więc szansa, że w przestrzeni miejskiej będzie bezpieczniej. Warto wspomnieć, że 2500 zł nie jest maksymalną wysokością mandatu, jaki można otrzymać za przekroczenie prędkości. Maksymalna wysokość sięga 5000 zł.

Co ciekawe, za znacznie mniejsze przekroczenie prędkości mandaty również będą wysokie. A kiedy zdarzy nam się przekroczyć dozwoloną prędkość więcej niż raz, pierwszy mandat zostanie podwojony. W efekcie nawet za drobne przekroczenie prędkości możemy sporo zapłacić.

Mandaty jednak za wysokie?

Wielu kierowców uważa, że często uczęszczane drogi w terenach zabudowanych mają absurdalne ograniczenia prędkości. W związku z tym nie da się uniknąć częstych zatrzymań i wysokich mandatów, co niektórzy uważają za niesprawiedliwe.

Nie tylko w Kościerzynie, ale i w całej Polsce internauci mocno krytykują nowe przepisy. Powszechnie uważa się, że wyższe mandaty i dodatkowo punkty karne to prawdziwa krucjata przeciwko kierowcom. W teorii jest to sposób na walkę z piratami drogowymi, a w praktyce uderzy po kieszeniach także odpowiedzialnych kierowców.

Wśród dyskutujących znaleźli się również tacy, którzy uważają, że trzymanie się przepisów to nic trudnego. Uważają również, że wysokie mandaty istotnie będą skutecznym sposobem na walkę z piratami drogowymi i nietrzeźwymi kierowcami.

O tym, jakie skutki niosą nowe przepisy, dowiemy się w przyszłości. A Wy co sądzicie o zmianach? Też uważacie, że mandaty za przekroczenie prędkości są obecnie za wysokie?