Panie urodzone w 1972 roku mogą po raz pierwszy wykonać mammografię bezpłatnie, korzystając z tegorocznej edycji Programu Profilaktyki Raka Piersi. Mobilny punkt badań pojawi się w Kościerzynie 18 stycznia i będzie stacjonował od 9:00 do 15:00. Drogie Panie, warto z tej okazji skorzystać!

Bezpłatne badania dla kobiet od 50 roku życia

Mammografię stosuje się u kobiet po 40. roku życia. To najskuteczniejszy sposób wykrywania raka piersi, nawet w bardzo wczesnym stadium. Bezpłatne badania realizowane w tak zwanych mammobusach to świetna okazja, by w krótkim czasie, bez czekania w kolejkach, wykonać badanie ratujące życie.

Nowotwór piersi najbardziej zagraża kobietom między 50 a 69 rokiem życia. Z tego względu bezpłatna mammografia jest kierowana właśnie dla kobiet w tym wieku. Badanie możesz wykonać, jeśli posiadasz ubezpieczenie NFZ i nie miałaś wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat.

Kobiety będące w grupie podwyższonego ryzyka mogą wykonywać mammografię raz w roku, muszą jedynie posiadać pisemne potwierdzenie od lekarza. Badanie w mammobusie nie wymaga skierowania, ale warto pamiętać, że jest to program stworzony dla kobiet, u których nie wykryto wcześniej nowotworu.

Im wcześniej, tym lepiej

Z reguły boimy się profilaktyki zdrowia. Z niewiadomych względów uważa się, że lepiej nie badać się profilaktycznie, by „nie wywołać wilka z lasu”. Tymczasem wczesne wykrycie raka piersi daje szanse na życie. Czy wiedzieliście, że aż w 80% raka piersi diagnozuje się zbyt późno? To tysiące kobiet, które wciąż mogłyby żyć!

Nowotwór piersi, podobnie jak każdy inny nowotwór, to ciężka choroba. Warto jednak pamiętać, że im szybciej będziesz o niej wiedzieć, tym większe masz szansę na powrót do zdrowia. Warto korzystać z bezpłatnych badań. To tylko chwila, która może uratować Twoje życie.

Jeśli chcesz skorzystać z mammografii w Kościerzynie, przygotuj dowód osobisty, a następnie zadzwoń pod numer: 58 666 24 44 i zarejestruj się na bezpłatne badanie.