Zgodnie z zapewnieniami ekspertów kilka tygodni temu szczepienia przeciwko Covid-19 stały się dostępne dla dzieci powyżej 5 roku życia. Od teraz swoje pociechy mogą zaszczepić także mieszkańcy Kościerzyny. Pracownicy szpitala zachęcają rodziców do przyprowadzania dzieci, ponieważ to najmłodsi stanowią idealną drogę do rozprzestrzeniania się koronawirusa. Szczepionka jest jedynym dostępnym rozwiązaniem, które może złagodzić przebieg i zmniejszyć zasięg groźnej choroby.

Eksperci zachęcają do szczepienia dzieci

Początkowo sądzono, że koronawirus atakuje wyłącznie ludzi starszych. Te informacje szybko zweryfikowano, kiedy na Covid-19 zaczęły umierać osoby w każdym wieku. Pojawienie się szczepionek stało się nadzieją na powrót do normalności po prawie 2 latach zmagań z pandemią.

Dzieci i młodzież bardzo potrzebują kontaktów z rówieśnikami. Trudno poddać je ograniczeniom i całkowicie odizolować od kontaktów towarzyskich. Warto mieć również na uwadze, że dzieci powinny mieć możliwość nauki stacjonarnej. A szkoły są idealnym miejscem do rozprzestrzeniania się wirusów. Zaszczepienie dzieci może powstrzymać tempo roznoszenia koronawirusa, a także zmniejszyć ryzyko ciężkiego przebiegu choroby.

Sytuacja na świecie wciąż nie jest opanowana, ale badania wskazują, że szczepionki istotnie zabezpieczają ludzi przed ciężkim przebiegiem Covid-19. Jednocześnie ryzyko poważnych skutków ubocznych po szczepieniu jest naprawdę małe. Eksperci zachęcają do szczepień i raczej zdania nie zmienią.

Szczepionka dostosowana do możliwości najmłodszych

Dzieci w wieku od 5 do 11 lat są szczepione specjalnym preparatem dostosowanym do małych dziecięcych organizmów. Szczepionki są przebadane i bezpieczne. Co więcej, dziecko przed zaszczepieniem jest badane przez lekarza. Bez jego pozwolenia nic się nie wydarzy.

Dotychczas w kościerskim szpitalu zaszczepiono 100 dzieci. Szczepienia odbywają się w każdy poniedziałek, w zależności od zainteresowania. Podobnie jak u dorosłych, również u dzieci rekomenduje się szczepienie dwoma dawkami w odstępie około miesiąca.

W Polsce i na świecie odnotowano przypadki śmierci nastolatków z powodu Covid-19. Szczepionka znacznie zmniejsza ryzyko najgorszego scenariusza walki z Covid-19, dlatego warto skorzystać z tej możliwości.