Do 29 października potrwa kwalifikacja wojskowa w Kościerzynie. Osoby z roczników, których dotyczy tegoroczna komisja wojskowa, nie muszą się martwić. Każdy dostaje drogą pocztową imienne wezwanie na komisję. Jeśli nie otrzymałeś wezwania, nie musisz się stawiać. A jeśli jesteś w drugiej grupie, dowiedz się, co i jak.

Badania lekarskie w Aqua Centrum

Badania w celu określenia stopnia kwalifikacji wojskowej odbywają się w Aqua Centrum przy ulicy Józefa Hallera 2. Tam czeka specjalna komisja lekarska. Badania trwają raczej krótko i nie ma się czego obawiać. Kwalifikacja wojskowa trwa już od 4 października i zakończy się za kilka dni.

Kto otrzymał wezwanie? Przede wszystkim mężczyźni urodzeni w latach 1997-2002. Wśród urodzonych przed 2002 rokiem wezwania dotyczą jedynie osób, które do tej pory nie miały określonego stopnia zdolności do służby wojskowej.

Wezwania mogły otrzymać również kobiety, ale tylko te studiujące określone kierunki: psychologię, weterynarię i medycynę. Podobnie jak w przypadku mężczyzn, wezwania również dotyczą pań urodzonych w latach 1997-2002.

Czy można nie stawić się na kwalifikację wojskową?

Temat kwalifikacji wojskowej nie dotyczy osób, które nie otrzymały wezwania. Warto jednak upewnić się, że list nie utknął gdzieś na poczcie lub pod starym adresem zamieszkania. Osoby wezwane do badań muszą się na nie stawić. Nikt nie będzie sprawdzał, czy list z wezwaniem dotarł, czy zaginął po drodze.

Jeśli osoby wezwane na komisję wojskową nie stawią się w wyznaczonym terminie na badania, otrzymają… policyjną eskortę. To jeszcze nie wszystko. Za niestawienie się na komisję wojskową grozi również kara grzywny lub więzienia. W związku z tym lepiej nie zostawiać przygotowań do badań na ostatnią chwilę i zjawić się w Aqua Centrum na czas.