Program opieki wytchnieniowej to stosunkowo nowy pomysł, który jest skierowany do opiekunów osób z niepełnosprawnościami. To drobna forma pomocy dla ludzi, którzy poświęcili swoje życie opiece nad ukochanym bliskim. Miłość jest w stanie pokonać wszystkie przeciwności losu, ale prawdą jest, że opiekunowie osób z niepełnosprawnościami zwykle ignorują własne potrzeby.

Opieka wytchnieniowa realizowana przez GOPS w Kościerzynie

Opieka wytchnieniowa działa już na terenie wielu gmin w Polsce. Popularność programu pokazuje, jak bardzo jest potrzebny. Realizację programu podjęto również w Kościerzynie. Organizacją opieki dla osób z niepełnosprawnościami zajął się Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościerzynie.

Na czym polega opieka wytchnieniowa? GOPS wysyła na miejsce prawego opiekuna wykwalifikowaną osobę, która czasowo przejmuje obowiązki osoby lub osób w opiece nad bliskim z niepełnosprawnościami. W tym czasie opiekunowie mogą udać się na urlop wypoczynkowy lub realizować swoje pasje. Warto wspomnieć, że opieka wytchnieniowa zakłada również wolne weekendy czy pojedyncze dni. Nie zawsze musi to być kilkudniowy urlop.

Duża popularność opieki wytchnieniowej w gminie

W sieci krążą różne opisy działań podejmowanych w ramach opieki wytchnieniowej, przez co program może nasuwać wnioski, że opiekunowie osób z niepełnosprawnościami mają dość tej roli. Nie o to tutaj chodzi.

Program zwraca uwagę, że opiekunowie osób niesamodzielnych nie mogą zrobić sobie przerwy w codziennych obowiązkach. A jeśli nawet mogliby znaleźć czas na urlop, nie pozwalają na to domowe finanse. A przecież każdy z nas potrzebuje odpoczynku i oderwania od przyziemnych spraw i codziennych problemów.

Opieka wytchnieniowa ma również zachęcić opiekunów do dbania o własne zdrowie: fizyczne i psychiczne. Dzięki wsparciu takie osoby mogą przypomnieć sobie, że również są ważne i zasługują na czas wolny.

Pracownicy GOPS w Kościerzynie informują, że program opieki wytchnieniowej cieszy się w gminie dużą popularnością. Jednocześnie wyrażają nadzieję, że uda się go zrealizować również w kolejnych latach.