Gmina i kościerscy przedsiębiorcy stanęli ramię w ramię w walce o lepszy rozwój dla gminy Kościerzyna. Na szali jest około 25 tysięcy złotych z Funduszu Inicjowania Rozwoju. Dofinansowanie ma pomóc w nawiązywaniu relacji z mieszkańcami i turystami. Ma także zwiększyć świadomość na tematy ekologiczne. Planowane jest także wydanie książki kucharskiej, która ma zwiększyć popularność kaszubskiej kuchni. 

Czy gmina Kościerzyna ma szansę na dofinansowanie?

Prezes Ruchu Sąsiedzkiego poinformował, że są dopiero na etapie składania wniosku. Wraz z Gminą Karsin i firmą Geosoft złożyli wniosek o tytule „Zdrowe Życie w Sercu Kaszub”. Zaangażowani w całą inicjatywę są również PFE ECOPOWER, KSA Kościerska Chata oraz Pani Karolina Chmielewska, która prowadzi kilka sklepów osiedlowych.

Chociaż wszyscy bardzo mocno angażują się w walkę o dofinasowanie, to ciężko powiedzieć, czy gmina ma szansę. Jedno jest pewne — cała ekipa zrobiła wszystko, co było w ich mocy, aby to dofinansowanie dostać. Wiele osób uczestniczyło w tej akcji tak, aby wniosek był możliwie dopieszczony. Pozostaje nam czekać na decyzję zarządu Funduszu Inicjowania Rozwoju. 

Co, jeśli uda się pozyskać dofinansowanie z Funduszu Inicjowania Rozwoju?

Najważniejszą misją dofinansowania ma być edukacja lokalnej społeczności na temat zredukowania zanieczyszczeń powietrza i codziennej pielęgnacji naszego klimatu. Przeprowadzone mają być akcje, które na celu mają zaangażowanie mieszkańców w proekologiczne działania. 

Dlatego na sierpień 2022 roku zaplanowana jest między innymi impreza nad jeziorem we Wielu. Natomiast we wrześniu odbędą się warsztaty edukacyjne ekologiczne dla dzieci. Wszystko ma zwieńczyć dodatkowo szeroka akcja promocyjna kaszubskich regionów i lokalnej żywności oraz książka kucharska. Oczywiście, wszystko uzależnione jest od decyzji w sprawie dofinansowania.