Święto rozpoczęło się od mszy świętej, odprawionej w kościele parafialnym w Łubianie, co stanowiło rozpoczęcie uroczystych obchodów. Po nabożeństwie, łubiańscy harcerze oraz członkowie grupy rekonstrukcyjnej Gryf Pomorski, oddali hołd poległym, odczytując apel.

Po części oficjalnej, mieszkańcy Łubiany aktywnie zaangażowali się w planowane wydarzenia. Organizowane były piesze i rowerowe rajdy szlakiem Łubiana-Kościerzyna-Wieprznica-Owśnica-Korne-Łubiana. W programie znalazło się również miejsce na sportowy akcent – odbył się „Bieg Żołnierzy Wyklętych”.

Jednym z najbardziej poruszających momentów wydarzenia było zainscenizowanie Boju pod Łubianą. Ta dramatyczna rekonstrukcja bitwy była punktem kulminacyjnym całych obchodów.

Całe wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Szacuje się, że brało w nim udział około 400 osób. Wydarzenia te, pełne patriotycznego ducha, były nie tylko dobrą zabawą, ale także sposobem na przybliżenie historii i oddanie hołdu poległym partyzantom. Można śmiało stwierdzić, że tego dnia mieszkańcy Łubiany przeżyli prawdziwą lekcję historii.