W pełni sezonu na zbieranie grzybów można zrobić pokaźne zapasy, które umilą wiele zimowych posiłków. Najpopularniejszą opcją na zabezpieczenie grzybów przed zepsuciem jest ich suszenie. Co ważne, suszenie grzybów pozwala na zachowanie ich wartości odżywczych. Podpowiadamy, z jakich metod warto korzystać!

Suszenie grzybów w piekarniku lub przy kaloryferze — domowe sposoby

Użycie piekarnika do suszenia grzybów jest jedną z najwygodniejszych metod. Wyczyszczone i pokrojone grzyby układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Grzyby pieczemy w temperaturze 50 stopni, przez kilka godzin, od czasu do czasu zmieniając położenie grzybów. W piekarniku warto uchylić drzwi i ustawić termoobieg. Ta metoda jest wygodna, ale może być też kosztowna, zwłaszcza gdy grzybów jest dużo. Wtedy poleca się skorzystanie z kaloryferów. Grzybowe koraliki zdobiące grzejniki to ekonomiczny sposób na suszenie grzybów, a przy okazji ozdoba nieustannie przypominająca o udanych zbiorach.

Miłośnicy grzybobrania często mają w domach specjalne suszarki do suszenia grzybów. Suszarka działa podobnie jak piekarnik, ale pozwala na szybsze suszenie. Nie jest to drogi sprzęt, a nowe modele zużywają umiarkowane ilości prądu.

Suszenie grzybów — o czym warto pamiętać?

Grzyby przed suszeniem należy dokładnie wyczyścić, ale nie korzystać przy tym z wody, gdyż to tylko wydłuży proces suszenia. Wystarczy dokładnie oskrobać grzyby lub wyczyścić je drucianą gąbką do mycia naczyń. Konieczne jest również usunięcie wszelkich zarobaczonych części grzybów. Podczas przygotowywania i suszenia grzybów liczy się dokładność i cierpliwość. Grzyby muszą suszyć się tak długo, jak to konieczne, gdyż niedosuszone będą się psuć. Z kolei przesuszone grzyby się kruszą, ale tu problem jest mniejszy. Sproszkowane grzyby suszone świetnie sprawdzą się w roli przyprawy.