Kościerzyna słynie z aktywnie działającego Muzeum Kolejnictwa i to właśnie dzięki niemu mieszkańcy miasta oraz turyści wkrótce będą mogli podziwiać prawdziwy parowóz. Będzie to parowóz nie byle jaki, bo lilipuci i w dodatku działający! Obecnie trwają ostatnie prace konserwatorskie i modernizacyjne. Wszystko po to, by parowóz mógł stać się kolejną atrakcją miasta.

Parowóz lilipuci ruszy w trasę już w sierpniu!

Kolejka lilipucia to maszyna wykorzystywana dawniej w przejazdach rekreacyjnych. W posiadaniu jednej z takich maszyn jest Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie. Parowóz Atlantic pochodzi z 1914 roku i został wyprodukowany w Northampton. Od czasów świetności lilipuciego parowozu firmy Bassett-Lowke minęło już wiele lat, dlatego maszyna wymagała gruntownej odnowy. Niestety, taka modernizacja jest bardzo kosztowna, a Muzeum nie miało środków na ten cel. Z pomocą przybyło zatem Ministerstwo Kultury i dofinansowanie, dzięki któremu parowóz lilipuci ruszy w kolejną podróż po dłuższej przerwie. Szacuje się, że remont maszyny zakończy się w sierpniu tego roku. Eksperci dopieszczają właśnie kocioł parowy. To ostatni i najważniejszy punkt modernizacji parowozu.

Dlaczego parowozy wyszły z użycia?

Pociągi napędzane węglem, czyli tak zwane parowozy, były bez wątpienia pełne elegancji. Do dzisiaj budzą one zachwyt w filmach i muzeach. W sieci dostępne są również zdjęcia zabytkowych maszyn z całego świata. Dlaczego więc zdecydowano się zastąpić te piękne maszyny? Po pierwsze, nie były one tak wydajne i szybkie jak obecne pociągi. Po drugie, spalały mnóstwo węgla, z czego pozyskiwały niewiele energii. Wszystko przez niedopracowanie systemu parowego, który produkował więcej ciepła niż faktycznej energii napędowej. Nie ulegało wątpliwości, że parowozy trzeba zastąpić czymś bardziej praktycznym i tak właśnie się stało. W związku z tym parowozy przetrwały do dzisiaj wyłącznie w formie atrakcji turystycznej. Najważniejsze, że przetrwały i że wciąż możemy je podziwiać. Jeśli jeszcze nie odwiedziliście Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie, najwyższa pora nadrobić zaległości!