Powiat kościerski wraz z mieszkańcami zaangażował się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. I chociaż Polacy wykazali się ogromnym wsparciem, to ostatnio zaczynają się pojawiać głosy, że Ukraińcy odbiorą nam miejsca pracy, miejsca w szpitalach i tym podobne. Niestety, są to krzywdzące i bezpodstawne opinie. Głos w sprawie zabrał dyrektor szpitala w Kościerzynie.

Szpital w Kościerzynie przyjął kilku pacjentów z Ukrainy

Szpital w Kościerzynie, podobnie jak wiele placówek medycznych w innych miejscowościach w Polsce, zadeklarował możliwość udzielenia natychmiastowej pomocy uchodźcom. Ukraińcy w większości przybywają do Polski o własnych siłach i nie są to osoby ciężko ranne. W związku z tym nie zajmują szpitalnych łóżek, jak niektórzy sądzą.

Dyrektor szpitala w Kościerzynie oznajmił, że dotychczas pomogli zaledwie kilku pacjentom z Ukrainy. Zapewnił również, że ani sił, ani miejsc w szpitalu nie zabraknie. Wobec tego polscy pacjenci mogą się czuć bezpiecznie. Zarówno oddział SOR, jak i pozostałe oddziały kościerskiej placówki działają w normalnym trybie. Nikt nie wartościuje pacjentów, nie ma czegoś takiego, że pacjent z Ukrainy ma pierwszeństwo przed pacjentem z Polski. Na oddziale ratunkowym o kolejności decyduje rozległość obrażeń.

Uważajmy na krzywdzące plotki

To normalne, że w związku z ogromnym napływem uchodźców boimy się o to, co będzie. Jednak plotki o tym, że Polacy stracą pracę, ponieważ na ich miejsce wskoczą tańsi Ukraińcy, są wyssane z palca. Pracy z pewnością wystarczy dla wszystkich, tak samo, jak i pomocy społecznej i szpitalnej. Obecnie ludzi potrzebujących jest więcej, ale wszyscy są traktowani na równi i ważne, byśmy o tym pamiętali.

Informacje o tym, że Polacy są wyrzucani z pracy, czy izb przyjęć w szpitalach, to najczęściej niezgodna z prawdą plotka. Oczywiście wyrzuconym z pracy można zostać w każdej chwili, ale czy na pewno przez Ukraińców? Uważajmy na tego typu doniesienia i chrońmy się przed dezinformacją. W tych trudnych czasach najważniejsza jest współpraca i opieranie się wyłącznie na sprawdzonej wiedzy.