Kościerzyna jest z pewnością otwarta na wymianę wiedzy i doświadczeń z innymi gminami.

Osobą, która nawiązała pierwsze partnerstwo był pan Bolesław Bodys. Jak sam opowiada, podczas wizyty w Kościerzynie w 1979 roku przebywał u krewnego pana Rumińskiego i tak zafascynowało go piękno tej okolicy, że zdecydował się na zakup działki nad jeziorem Osuszano w Szarlocie. Postawił na tej działce uroczy domek, który po dziś dzień nazywa się Bodysówką i jest miejsce, w którym spotykają się członkowie Stowarzyszenia Klubu Kościerzyna – Cölbe. To właśnie z tą gminą pan Bolesław nawiązał nić porozumienia i zbudował podwaliny pod późniejszą współpracę. Niemieckie Cölbe leży na południowym skraju kraju związkowego Hesja, na południu od gminy leży miasto uniwersyteckie Marburg.

Kolejnym miastem, które nawiązało partnerstwo z Kościerzyną było francuskie Sanary sur Mer. Miało to miejsce w październiku 1989 roku. Przede wszystkim nie był to łatwy okres w historii Polski – następowały dynamiczne przemiany ustrojowe. W niedalekim czasie miały się odbyć pierwsze po wojnie demokratyczne wybory samorządowe. Pomimo tego nawiązano partnerstwo między tymi dwoma miejscowościami. Sanary sur Mer jest miejscowością i gmina we Francji, w regionie Prowansji, Alpy i Lazurowego  Wybrzeża. Gminę zamieszkuje około piętnastu tysięcy osób, a obszar gminy jest częścią regionu winiarskiego Bandol.

Ostatnie na ten moment partnerstwo gmina Kościerzyna nawiązała w 2005 roku z miastem Pryluky na Ukrainie. Podczas uroczystej sesji Rady Miasta Kościerzyna 16 września ogłoszono partnerstwo i doszło do historycznego wydarzenia. Podpisano dokumenty świadczące o nawiązaniu bliskiej relacji między miejscowościami. Pryluky to miasto na północy Ukrainy, w obwodzie czernihowskim, w rejonie pryłuckim, nad rzeką Udaj.

Tworzenie partnerstw między miastami ma na celu wymianę kulturalną, gospodarczą i informacyjną. Kościerzyna prężnie działa w zakresie nawiązywania porozumień, mimo trudności, co wzbogaca jej potencjał dla mieszkańców.