Kościerzyna to miasto, które usytuowane jest na północy polski w województwie pomorskim. To niepozorne miasteczko kryje w sobie wiele atrakcji. Trochę gorzej jest niestety z zabytkami, które pomimo 600 lat barwnej historii nie przetrwały próby czasu. Podane w artykule 5 propozycji to tyle wierzchołek góry lodowej. Miasto, a w sumie to i cała gmina oferują nam o wiele więcej. 

Historia miasta Kościerzyna w dużym skrócie

Pierwsze odnalezione przez historyków napomknięcia o Kościerzynie pochodzą z 1284 roku. Wzmianki znajdują się w dokumencie, w którym książę Mściwoja II przekazuje te ziemie księżnej Gertrudzie. Kościerzyna była zaledwie jedną z 22 wiosek, które wtedy otrzymała. Natomiast w 1312 roku ziemie zostały wykupione przez zakon krzyżacki. 

Prawa miejskie nadano Kościerzynie w 1398 roku, a ponad 50 lat później po krzyżakach nie było już żadnego śladu. Nie zachowało się zbyt wiele zabytków z tamtego okresu. Miasto pomimo bogatej historii zmagało się również z wieloma problemami — częste pożary, wojny i różne zarazy. Spora część dzisiejszej zabudowy pojawiła się dopiero w XIX wieku, a jedyna pamiątka po czasach wcześniejszych, to układ rynku. 

Muzeum Ziemi Kościerskiej i Akordeonu

Muzeum Ziemi Kościerskiej znajduje się zabytkowym budynku, w którym kiedyś funkcjonował ratusz. Całość jest podzielona na kilka działów, z których między innymi dowiemy się o ruchu Młodokaszubów oraz kulturze i społeczności kaszubskiej. W muzeum dowiemy się również sporo o jednym z najpopularniejszych mieszkańców Kościerzyna — Aleksandrze Majkowskim. Popularny pisarz i lekarz, który stworzył dzieła bardzo znane w kaszubskiej literaturze „Życie i przygody Remusa”.

Jest to też tak naprawdę jedyna szansa na zaciągnięcie się średniowieczną historią Kościerzyna. Znajdziemy tu makietę przedstawiającą miasto w tamtym okresie. Można również obejrzeć średniowieczne znaleziska, które zdobyto podczas badań archeologicznych pod Starym Browarem. Kawałek ratusza poświęcono na Muzeum Akordeonu, w którym można zobaczyć pokaźną kolekcję instrumentów z całej Europy.

Muzeum Kolejnictwa — skansen Kościerzyna 

W 1992 roku obok dworca głównego otworzono Muzeum Kolejnictwa, które mieści się w nieczynnej parowozowni. Jest to ogromna kolekcja lokomotyw (i nie tylko), która rozciąga się na spory kawałek poza budynki parowozowni. W skansenie można nawet zobaczyć XIX wieczne wozy straży pożarnej. Można tam również obejrzeć różnego rodzaju wagony (np. kolejki wąskotorowej albo linowej). Z rzeczy mniej związanych z koleją jest technologia parowa sprzed nawet 100 lat.

Bilet wstępu do tego muzeum kosztuje 10 zł. Natomiast do poprzednich po 7 zł (każde wymaga osobnego biletu). Istnieje jednak opcja zakupu biletu za 14 złotych, który upoważnia do wejścia do wszystkich trzech muzeów. 

Stary Browar — piwowarskie korzenie miasta

Co prawda browar Berenter Bierbrauerei, który powstał tam w 1856 roku już nie funkcjonuje, ale na jego miejscu pojawiły się całkiem nowe inwestycje. W 2010 roku postanowiono podjąć się odnowienia browaru i próby powrotu do piwowarskich tradycji miasta. Obecnie znajduje się tam hotel, restauracja, pizzeria i warzelnia. 

Browar, choć unowocześniony, to wciąż czuć w nim historyczny klimat. Warto spróbować tamtejszego piwa, które warzone jest na miejscu. Dla chętnych browar organizuje przechadzkę. Tajemnice Kościerskiego Browaru oprowadzają turystów po wszystkich swoich zakątkach, a do tego pozwalają skosztować warzonych tam piw. 

American Old Cars — zabytkowe samochody

Teraz coś dla fanów motoryzacji. Muzeum Starych Amerykańskich Samochodów to dość zaskakująca atrakcja w Kościerzynie. Kultowe samochody z lat 60. i 70. amerykańskiego snu robią prawdziwe wrażenie. W podziemny garażu można się dokładnie przyjrzeć takim legendarnym markom jak na przykład Cadillac, Lincoln, Ford i Chevrolet. W środku panuje iście magiczny klimat lat 70. Co więcej, samochody nie tylko można oglądać, ale także wypożyczyć.