Do wypadku doszło w Wejherowie w województwie pomorskim. 5-letnia dziewczynka wraz z dorosłym opiekunem przechodziła przez przejście dla pieszych. Nic nie zapowiadało tragedii, która miała wydarzyć się w ułamku sekundy. Śmiertelnie potrącone dziecko zmarło w szpitalu po krótkiej walce o życie.

Policjanci ustalili, że dziewczynka przechodziła na zielonym świetle

Była 12:40, kiedy kierujący mercedesem 23-latek przejechał na czerwonym świetle, wjeżdżając prosto w 5-letnie dziecko. Mimo że przez pasy przechodzili również inni ludzie, dziewczynka była jedyną ofiarą. Kierowca prawdopodobnie starał się wyhamować, jednak siła rozpędzonego auta była zbyt duża.

Dziecko natychmiast przewieziono do szpitala. Niestety ani szybka pomoc ze strony lekarzy, ani długa reanimacja nie uratowały życia 5-latki. Rodzice dziewczynki rozpoczęli prawdopodobnie najtrudniejszy okres w swoim życiu, a policjanci przystąpili do śledztwa.

Okazało się, że dziewczynka wraz z dorosłym opiekunem przechodziła na zielonym świetle. Wina kierowcy mercedesa jest więc oczywista. Mężczyzna w chwili wypadku był trzeźwy. Teraz grozi mu do 8 lat więzienia za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym.

Zielone światło nie chroni nas przed wypadkiem

Przepisy dotyczące przejść dla pieszych zdecydowanie są po stronie pieszych. Musimy jednak pamiętać, że to nie chroni nas w żaden sposób przed rzeczywistym wypadkiem. To jedynie zbiór zasad, których musimy przestrzegać jako piesi i kierowcy.

Nie znamy dokładnie przebiegu wypadku, jaki miał miejsce kilka dni temu w Wejherowie, jednak prawdopodobnie ani dorosły opiekun 5-latki, ani kierowca mercedesa nie zdołali go przewidzieć. Wypadek, który zakończył się tak tragicznie, jest jednak przestrogą dla nas wszystkich. To nie zielone światło powinno być dla nas sygnałem do wyjścia na jezdnię, a bezpieczna sytuacja na drodze.

Rozglądajmy się dokładnie na pasach, mimo doskonałej sygnalizacji świetlnej. Kiedy auto widoczne w oddali szybko zbliża się do przejścia dla pieszych, po prostu zaczekajmy. Własne bezpieczeństwo jest ważniejsze od zaoszczędzonych 30 sekund.