Na terenie województwa pomorskiego działa zaledwie trzy grupy specjalistyczne posiadające wyspecjalizowane umiejętności w zakresie ratownictwa wodnego i nurkowego. Jedną z nich jest prestiżowa i doświadczona grupa 'KOŚCIERZYNA’. Jest to elitarny zespół, który w składzie ma 24 funkcjonariuszy i działa nieprzerwanie od 1999 roku, bazując na strukturach Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Kościerzynie.

Grupa 'KOŚCIERZYNA’ utrzymuje najwyższy stopień gotowości operacyjnej – typ A. Zasięg działania tej jednostki obejmuje sześć powiatów na terenie Pomorza: lęborski, kartuski, bytowski, kościerski, chojnicki oraz starogardzki, zapewniając im ochronę i wsparcie w sytuacjach kryzysowych związanych z aktywnościami wodnymi.

Do dyspozycji elitarnego zespołu 'KOŚCIERZYNA’ należy średni pojazd ratowniczy Iveco Eurocargo o numerze 451[G]71. Pojazd ten został specjalnie przystosowany do potrzeb grupy- jego zabudowa podzielona jest na dwa moduły. Pierwszy z nich służy do transportu czterech osób, natomiast drugi pełni funkcję modułu sprzętowego. Wyposażony jest on w windę załadowczą oraz szereg niezbędnych urządzeń takich jak: kompresor powietrzny, agregaty prądotwórcze, sprzęt medyczny, sprzęt ratowniczy, sprzęt burzący czy zestawy nurkowe.