Szpital Specjalistyczny zlokalizowany w mieście Kościerzyna stał się posiadaczem zaawansowanego urządzenia służącego do diagnostyki dróg żółciowych. Wartość tego wysoce specjalistycznego sprzętu przekroczyła pół miliona złotych. Dzięki temu inwestycji, proces diagnozowania chorób będzie znacznie precyzyjniejszy oraz skróci się jego czas.

Podstawowym elementem tego nowoczesnego sprzętu jest ultracienki cholangioskop. Jest on wprowadzany do dróg żółciowych przez kanał roboczy innego endoskopu – duodenoskopu. Cholangioskop umożliwia dogłębną ocenę stanu wnętrza dróg żółciowych. Szczególnie cenne jest jego zastosowanie w sytuacjach, gdy przyczyny zwężeń są niejasne. Dzięki temu urządzeniu, specjaliści mogą łatwiej ustalić, czy mamy do czynienia z chorobą łagodną czy ze zmianami nowotworowymi.

Mimo że obecnie stosowane metody diagnostyczne, takie jak tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny czy endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna (ECPW), są niezwykle wartościowe, nie zawsze pozwalają na postawienie precyzyjnej diagnozy. Czasami zdarza się, że mamy do czynienia z wątpliwościami dotyczącymi konkretnej choroby. Poprzez wykorzystanie cholangioskopu, lekarze mogą zbliżyć się bezpośrednio do zmiany w drogach żółciowych, ocenić ją pod kontrolą wzroku i pobrać próbki do badania histopatologicznego. To znacząco zwiększa skuteczność diagnostyki, zwłaszcza w obszarze onkologii oraz przyspiesza cały proces.

– Często zdarza się, że u pacjenta, u którego podejrzewamy nowotwór, jesteśmy w stanie go wykluczyć – mówi dr Sebastian Pryczkowski, specjalista chorób wewnętrznych i gastroenterolog pracujący w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie.