„Koduj z Gigantami” to nazwa projektu realizowanego w Polsce, Słowacji, Chile, Hiszpanii i Chorwacji. Idea projektu opiera na się organizacji darmowych zajęć z programowania dla zainteresowanych dzieci i młodzieży. W związku z tym warsztaty odbywają się w podwójnej formie – stacjonarnie w ponad dziewięćdziesięciu miastach w Polsce i za granicą oraz online.

Głównym celem projektu jest szerzenie zainteresowania nowoczesnymi technologiami oraz kreatywnym myślenie odnośnie rozwiązywania technicznych problemów wśród dzieci i młodzieży. Jest kilka grup wiekowych do których dostosowany jest program i forma zajęć. W ramach pojedynczej grupy dzieciaki mogą stworzyć własną aplikację mobilną oraz prostą grę komputerową.

Za udział w projekcie nie pobierana jest żadna opłata, chociaż wymogiem jest wypełnienie odpowiedniego kwestionariusza przez prawnego opiekunka lub rodzica dziecka, które jest chętne do wzięcia udziału w programie.

Przekrój wiekowy osób dla których jest dedykowany program jest bardzo szeroki. Ponadto w grupach najmłodszych mogą by już dzieci od siódmego roku życia. Górną granicą wiekową jest dziewiętnaście lat. Wymogiem technicznym dla siedmiolatków jest umiejętność czytania, pisania oraz swobodnego liczenia do dwudziestu. Sam projekt ma charakter edukacyjny i przygotowano go dla osób początkujących. Zwykle dla takich, które próbują zmierzyć się z programowaniem po raz pierwszy.

Poprzednia edycja programu wzbudziła olbrzymie zainteresowanie. Dlatego wzięło w niej udział ponad sto tysięcy osób. W obecnej, dziewiątej już edycji projektu, można rozróżnić trzy grupy wiekowe:

– „Koduj z Gigantami” przeznaczony dla klas od pierwszej do trzeciej umożliwia programowanie w środowisku Scratch, Minecraft

– „Starcie Gigantów” dla klas od cztery do sześć umożliwia programowanie w środowisku Scratch, App Inventor

– „Programistyczny Bój Bogaterów” dla klas siedem i osiem oraz uczniów szkół ponadpodstawowych umożliwia programowanie w środowisku C#, Visual Studio

Zajęcia odbywają się w blokach 1,5- godzinnych w grupach do 12 osób i ruszają od dwunastego września.