Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościerzynie zorganizował projekt „Pudełko Życia”. Jest to akcja społeczna mająca znaczenie szczególnie dla osób niepełnosprawnych, starszych lub samotnych. Podczas akcji te osoby wkładają do specjalnego pudełka informacje o stanie zdrowia, branych lekach oraz dane kontaktowe do najbliższych. Te informacje powinny senior przechowuje w miejscu, które posiada prawie każda rodzina i jest ono łatwo dostępne. Przykładowo w lodówce.

Inicjatywę organizują empatyczni pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, którzy mają do czynienia na co dzień z osobami potrzebującymi pomocy ale mieszkającymi samotnie. Pudełka Życia zostały wprowadzone, aby zwiększyć ich bezpieczeństwo i komfort poprzez dostarczenie najważniejszych informacji nawet w sytuacji, w której pacjent nie będzie ich w stanie dostarczyć ratownikom lub lekarzom. Informacje, które są zawarte w pudełku pozwolą ratownikom szybko wdrożyć odpowiednie leczenie, bez obaw o niepożądane skutki wywołane brakiem informacji.

Owe Pudełka Życia można odebrać w Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościerzynie, przy ulicy Strzeleckiej. Cała procedura wygląda następująco:

  1. Pacjent pobiera pudełko wraz z naklejką w punkcie odbioru
  2. Należy wypełnić kartę informacyjną, która znajduje się wewnątrz pudełka. Bardzo ważne jest żeby zrobić to czytelnie, najlepiej drukowanymi literami.
  3. Wypełnioną kartę należy włożyć do pudełka, które następnie wkłada się do lodówki. Na lodówkę przykleja się specjalną naklejkę informującą, że wewnątrz znajduje się Pudełko Życia.
  4. Gdy następuje sytuacja zagrażająca życiu służy medyczne sprawdzają czy na lodówce widnieje specjalna naklejka. Gdy jest, wtedy wyciągają je i mają dostęp do niezbędnej wiedzy.

Akcja pokazuje, że niewiele trzeba, aby pomóc osobom starszym i schorowanym. Zawarte wewnątrz pudełka informacje mogą uratować jej życie, więc warto ich odpowiednio wcześnie udzielić.