Przybyło do Kościerzyny mnóstwo ludzi, aby uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu, które zgromadziło się na kościerskim Rynku. Toczyły się tam bowiem uroczystości związane z wręczeniem sztandarów strażakom, zarówno tych z Państwowej Straży Pożarnej, jak i Ochotniczej Straży Pożarnej w Kościerzynie.

Pierwotnie, obchody rozpoczęły się od mszy świętej, która miała miejsce w kościele Świętej Trójcy w Kościerzynie. Jest to dosyć nietypowe święto dla strażaków. Po ukończeniu tej liturgicznej części, celebrowanie przeszło na kościerski Rynek, przyciągając ogromne ilości mieszkańców powiatu kościerskiego.

Jedna z mieszkanek Kościerzyny, pani Krystyna, wyraziła swoje podziw dla straży pożarnej mówiąc: „To jest służba, która cieszy się niezmiernym zaufaniem społeczeństwa. Prawie nie ma sytuacji kryzysowych, w których nie biorą udziału strażacy. Udzielają pomocy przy wypadkach, walczą z siłami natury, a nawet pomagają w zdejmowaniu kotów z drzew. My, jako społeczeństwo, powinniśmy być naprawdę dumni z takich ludzi.”