Popularność narkotyków, podobnie jak popularność alkoholu, zawsze pozostanie na tym samym poziomie. Wysokim poziomie. To oczywiście oznacza mnóstwo pracy dla policji, ale także konsekwencje zdrowotne i społeczne dla osób, które swoją przygodę z używkami zaczynają naprawdę wcześnie. W Kościerzynie stosunkowo często dochodzi do zatrzymań bardzo młodych osób zażywających lub handlujących narkotykami.

17-latek zatrzymany za amfetaminę

Zaledwie w ciągu ostatnich kilku dni kościerska policja zatrzymała 17-latka, który miał przy sobie zapas marihuany i amfetaminy. Jakby tego było mało, chłopak miał przy sobie wagę, w wiadomym celu odmierzania odpowiednich ilości do sprzedaży. Dowody nie pozostawiały wątpliwości co do sposobu działalności nastolatka.

Policjanci trafili również na trop innego handlarza narkotyków. Tym razem był to 23-latek, który w domowej lodówce trzymał aż 15 tysięcy porcji amfetaminy. Mężczyźnie udowodniono handel narkotykami, za co grozi mu do 10 lat więzienia. Nastolatek może liczyć na łagodniejszy wyrok, ale jeśli dalej będzie zajmował się nielegalną działalnością, wyższe wyroki staną się kwestią czasu.

Na końcu problemu są osoby kupujące narkotyki w celach rozrywkowych lub mających pomóc nastolatkom w radzeniu sobie z emocjami.

Narkotyki zaburzają rozwój mózgu

Używki nie bez powodu są dozwolone od 18 lub nawet od 21 roku życia, w zależności od kraju. Osiągnięcie odpowiedniego wieku ma znaczenie również dla zdrowia i rozwoju jednostki. Substancje odurzające mogą poważnie zaburzyć rozwój umysłowy nastolatka, a także narazić go na aktywizację chorób, na przykład schizofrenii. Problem pogłębia się w momencie, gdy zażywanie narkotyków staje się nałogiem, a nie okazjonalną formą rozrywki.

Narkotyki i alkohol naturalnie szkodzą również osobom dorosłym, ale u dorosłych pewne mechanizmy rozwojowe dobiegły już końca. Nastolatkowie z kolei mogą nigdy nie rozwinąć swojego potencjału właśnie z powodu zamiłowania do narkotyków. Z tego względu warto robić wszystko, by zniechęcić podopiecznych do marnowania sobie życia w ten prosty sposób, jakim są narkotyki.